Blog

"Dünya bir kitaptır. Seyahat etmeyenler sadece bir sayfasını okur."
- St. Augustine

 • Blog Ana Sayfa
  Blog Ana Sayfa Burası site içerisindeki tüm blog gönderilerini bulabileceğiniz yerdir.
 • Kategoriler
  Kategoriler Blogdaki kategorilerin bir listesini gösterir.
 • Etiketler
  Etiketler Blogda kullanılmış etiketlerin bir listesini gösterir.
 • Blogcular
  Blogcular Bu sitedeki favori blogcunuzu arayın.
 • Giriş
  Giriş Giriş formu

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi 2013

Hiçbir Yer içinde
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • Görünüm: 2019
 • 2 Yorum
 • Bu yazıya abone olun
 • Yazdır
2019

turkiye-den-vize-istemeyen-ulkeler-listesi-2013.jpg

Vize işi tam bir çile. Bu yüzden burnumuzun dibindeki Avrupa'yı istediğimiz vakit gönlümüzce gezemiyoruz. Aylar öncesinden plan yapmamız, tonla belge hazırlamamız, tapularımızı, banka hesaplarımızı falan ortaya dökmemiz, masraf yapmamız ve tabii sonra umutla beklememiz gerekiyor. Avrupa'yı seviyorum ama bu benim katlanacağım bir çile değil doğrusu.

Neyse ki ne zamandır "falan ülkeyle vize kalktı, falancayla kalkacak" tarzı haberleri sıkça okuyoruz, duyuyoruz. Yakın zamanlarda Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldıran Sırbistan, Ukrayna, Rusya, Ürdün, Lübnan, Suriye, Gürcistan benim ilk aklıma gelenler. Hatta yanılmıyorsam, Gürcistan'a pasaporta gerek kalmadan kimlikle dahi giriş yapabiliyorsunuz. Bunlar gerçekten güzel ve devamını beklediğimiz gelişmeler.

Öte taraftan, ne yazık ki, yüksek pasaport harçları ve yurtdışı çıkış harcı ödemeye de devam ediyoruz. Bunu da anlayabilmiş değilim.

Gelgelelim listemize... Aşağıda umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen 61 ülke ve özel idarenin güncel bir listesini bulacaksınız. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu 90 güne kadar olan ikamet süreli seyahatlerde bizden vize talep etmemektedir. Bu süre listedeki diğer bazı ülkeler için 60, 30 veya 21 gün olabilmektedir.

İşte kafanıza estiği anda, plansız programsız, çantanızı kaptığınız gibi vizesiz gidebileceğiniz ülkeler...

Türkiye Vatandaşlarına Vize Uygulamayan Ülkeler Listesi 2013

Andorra, Arjantin, Arnavutluk
Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya
Dominika
Ekvator, El Salvador
Fas, Fiji, Filipinler
Guatemala, Gürcistan
Haiti, Honduras, Hong Kong
İran
Jamaika, Japonya
Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika
Libya, Lübnan
Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius
Nikaragua
Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay
Rusya Federasyonu
St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Suriye, Svaziland
Şili
Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu
Ukrayna, Uruguay
Ürdün
Venezuella

Kaynak:
http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Bu blog yazısına oy verin:
Zafer, dış ticaret alanında çalışır. Aynı zamanda gezgonlunce.com'un da editörüdür. Kitap okumayı, yabancı dil öğrenmeyi sever.

Başarılar

Bu sohbete katılanlar

Yorumunuzu bırakın

Misafir olarak yorum gönder

0
Yorumlarınız yönetici moderasyonuna tabi tutulur.

Etkinliklerden Haberdar Olun

Etiketler

Golden Mount İstanbul'u keşfet Arbat turizm Tayland Kazan Kudüs kukla tiyatrosu Bremen Mızıkacıları Gorno-Altaysk Adana - gezilecek yerler Pisa vize Almanya Bursa Donetsk Ulan-Ude Venedik Bakü Balat Belçika Arşan Senanque Manastırı Adigey photowalk Adana lezzetleri Leiden Üniversitesi Amsterdam Barnaul Prag sanat olta balıkçılığı Afula Bakü - gezilecek yerler St. Petersburg Ömerli Aix-en Provence Karun Hazineleri film festivali Gozo Rodos Hollanda balık nerede tutulur? Haifa Altay Kray butik müzeler Leiden graffiti Ufa Çerkesya Bükreş Ljubljana Gaziantep - gezilecek yerler Bükreş otelleri Cannes Leningrad Kız Kalesi (Bakü) Brezilya Slovenya Bangkok Galilee Denizi Buryatya Rusya Kazakistan Tel Aviv Mykonos Yunan adaları Sliema Ulm Teke Köyü Kiev Arles Kızıl Meydan Altay Cumhuriyeti kibbutz Yekaterinburg Clubbing Hırvatistan doğa gezisi Prag - gezilecek yerler Grenzach-Wyhlen Zagreb Nabada nehir festivali Kız Kulesi Efsanesi İstanbul gezileri Tiberias Yerebatan Sarayı Paris - gezilecek yerler salsa şehir efsaneleri Antep Roma Belgrad Yumurtalık Oyun ve Oyuncak Müzesi Santorini Astana Krasnodar Mai Tai Lounge Beyrut İstanbul müzeleri yemek Sao Paulo Zagreb - gezilecek yerler vizesiz ülkeler Viyana Fransa Mask Müzesi Ayasofya Ekaterinburg Adana Yerebatan Sarnıcı videowalk röportaj İsviçre Adana gezisi Belgrad - gezilecek yerler Comino Floransa Brugge Guzeripl Uşak Giz Galasi Başkurdistan Kemikli Kilise Süleymaniye Camii Kutna Hora Maykop Latin gecesi Irkutsk sokak sanatı Mdina gurme Tel Aviv-Yafo İsrail Ulan Batur İzmir Ölü Deniz tren yolculuğu Çerkes Saint Basil Katedrali lezzet avcıları Neşe ve Karikatür Müzesi Lucca Safed vize istemeyen ülkeler Basel Baykal Uşak - gezilecek yerler Lübnan Uçurtma Müzesi Darlık Barajı Moğolistan Fener Ljubljana - gezilecek yerler Malta Gaziantep vizesiz gidilebilen ülkeler Peter Koş Agaç Ulaangom İstanbul Bled Moskova Sırbistan Tataristan Kurgan Kfar Kama Bruges Bremen Üsküdar Isle sur la Sorgue Adana yemekleri Alaçatı Qız Qalası Masada Valletta İtalya Viyana - gezilecek yerler Kız Kulesi Paris Cumalıkızık Marsilya
Go to top