Blog

"Dünya bir kitaptır. Seyahat etmeyenler sadece bir sayfasını okur."
- St. Augustine

 • Blog Ana Sayfa
  Blog Ana Sayfa Burası site içerisindeki tüm blog gönderilerini bulabileceğiniz yerdir.
 • Kategoriler
  Kategoriler Blogdaki kategorilerin bir listesini gösterir.
 • Etiketler
  Etiketler Blogda kullanılmış etiketlerin bir listesini gösterir.
 • Blogcular
  Blogcular Bu sitedeki favori blogcunuzu arayın.
 • Giriş
  Giriş Giriş formu

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi 2013

Hiçbir Yer içinde
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • Görünüm: 2168
 • 2 Yorum
 • Bu yazıya abone olun
 • Yazdır
2168

turkiye-den-vize-istemeyen-ulkeler-listesi-2013.jpg

Vize işi tam bir çile. Bu yüzden burnumuzun dibindeki Avrupa'yı istediğimiz vakit gönlümüzce gezemiyoruz. Aylar öncesinden plan yapmamız, tonla belge hazırlamamız, tapularımızı, banka hesaplarımızı falan ortaya dökmemiz, masraf yapmamız ve tabii sonra umutla beklememiz gerekiyor. Avrupa'yı seviyorum ama bu benim katlanacağım bir çile değil doğrusu.

Neyse ki ne zamandır "falan ülkeyle vize kalktı, falancayla kalkacak" tarzı haberleri sıkça okuyoruz, duyuyoruz. Yakın zamanlarda Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldıran Sırbistan, Ukrayna, Rusya, Ürdün, Lübnan, Suriye, Gürcistan benim ilk aklıma gelenler. Hatta yanılmıyorsam, Gürcistan'a pasaporta gerek kalmadan kimlikle dahi giriş yapabiliyorsunuz. Bunlar gerçekten güzel ve devamını beklediğimiz gelişmeler.

Öte taraftan, ne yazık ki, yüksek pasaport harçları ve yurtdışı çıkış harcı ödemeye de devam ediyoruz. Bunu da anlayabilmiş değilim.

Gelgelelim listemize... Aşağıda umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen 61 ülke ve özel idarenin güncel bir listesini bulacaksınız. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu 90 güne kadar olan ikamet süreli seyahatlerde bizden vize talep etmemektedir. Bu süre listedeki diğer bazı ülkeler için 60, 30 veya 21 gün olabilmektedir.

İşte kafanıza estiği anda, plansız programsız, çantanızı kaptığınız gibi vizesiz gidebileceğiniz ülkeler...

Türkiye Vatandaşlarına Vize Uygulamayan Ülkeler Listesi 2013

Andorra, Arjantin, Arnavutluk
Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya
Dominika
Ekvator, El Salvador
Fas, Fiji, Filipinler
Guatemala, Gürcistan
Haiti, Honduras, Hong Kong
İran
Jamaika, Japonya
Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika
Libya, Lübnan
Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius
Nikaragua
Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay
Rusya Federasyonu
St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Suriye, Svaziland
Şili
Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu
Ukrayna, Uruguay
Ürdün
Venezuella

Kaynak:
http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Bu blog yazısına oy verin:
Zafer, dış ticaret alanında çalışır. Aynı zamanda gezgonlunce.com'un da editörüdür. Kitap okumayı, yabancı dil öğrenmeyi sever.

Başarılar

Bu sohbete katılanlar

Yorumunuzu bırakın

Misafir olarak yorum gönder

0
Yorumlarınız yönetici moderasyonuna tabi tutulur.

Etkinliklerden Haberdar Olun

Etiketler

Krasnodar yemek Fransa Amsterdam Malta Masada Baykal İstanbul müzeleri graffiti Gaziantep - gezilecek yerler Nabada nehir festivali Donetsk Buryatya sokak sanatı Paris Paris - gezilecek yerler Tel Aviv-Yafo Hindistan gezisi Leiden Peter lezzet avcıları Kudüs Ulaangom Leiden Üniversitesi Prag - gezilecek yerler Oyun ve Oyuncak Müzesi İstanbul tiyatroları Kfar Kama Ömerli kukla tiyatrosu Bled St. Petersburg Balat Bursa Haifa Lübnan Uşak - gezilecek yerler Koş Agaç İtalya Moğolistan turizm Tayland Isle sur la Sorgue Barnaul Tiberias Bakü - gezilecek yerler Brugge Bükreş otelleri Tataristan Safed Rusya doğa gezisi Viyana - gezilecek yerler Basel Ekaterinburg Viyana vizesiz gidilebilen ülkeler vize Adana lezzetleri Giz Galasi Bükreş Pisa Altay Cumhuriyeti İsmail Nuri doğaçlama tiyatro Kazan Ulan Batur vize istemeyen ülkeler Guzeripl Uşak İstanbul'u keşfet Slovenya röportaj Santorini Arşan Başkurdistan salsa balık nerede tutulur? Rodos Üsküdar Comino Belçika film festivali Lucca Belgrad Aix-en Provence Kutna Hora Yerebatan Sarayı Leningrad şehir efsaneleri Gorno-Altaysk Golden Mount Kız Kulesi Efsanesi Adana Süleymaniye Camii Ölü Deniz Fener Teke Köyü sanat Prag Zagreb - gezilecek yerler photowalk Tel Aviv Cannes Alaçatı Adigey Bremen Mızıkacıları İstanbul Bakü Mdina Sao Paulo Ulm Ulan-Ude Venedik Ljubljana - gezilecek yerler YOTA Doğaçlama Sliema İsrail Afula İzmir Beyrut kibbutz Bruges Uçurtma Müzesi Irkutsk Neşe ve Karikatür Müzesi Adana yemekleri Hırvatistan Senanque Manastırı Ufa Adana - gezilecek yerler Yumurtalık gurme Arles Yekaterinburg İsviçre Ljubljana İstanbul - yapılacak şeyler Almanya Sırbistan Hindistan Mai Tai Lounge Antep butik müzeler Arbat Astana Gozo Valletta Kiev videowalk Kızıl Meydan Bangkok Moskova tren yolculuğu Delhi Belgrad - gezilecek yerler Yerebatan Sarnıcı Darlık Barajı vizesiz ülkeler Kurgan Roma Kazakistan Yunan adaları Kız Kalesi (Bakü) Marsilya Latin gecesi Gaziantep Galilee Denizi Cumalıkızık Adana gezisi olta balıkçılığı Grenzach-Wyhlen Bremen Hollanda Ayasofya Qız Qalası Mykonos Altay Kray Mask Müzesi Zagreb Karun Hazineleri Çerkes Clubbing Kemikli Kilise Maykop Çerkesya Floransa İstanbul gezileri Brezilya Kız Kulesi Saint Basil Katedrali
Go to top