Blog

"Dünya bir kitaptır. Seyahat etmeyenler sadece bir sayfasını okur."
- St. Augustine

 • Blog Ana Sayfa
  Blog Ana Sayfa Burası site içerisindeki tüm blog gönderilerini bulabileceğiniz yerdir.
 • Kategoriler
  Kategoriler Blogdaki kategorilerin bir listesini gösterir.
 • Etiketler
  Etiketler Blogda kullanılmış etiketlerin bir listesini gösterir.
 • Blogcular
  Blogcular Bu sitedeki favori blogcunuzu arayın.
 • Giriş
  Giriş Giriş formu

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi 2013

Hiçbir Yer içinde
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • Görünüm: 1987
 • 2 Yorum
 • Bu yazıya abone olun
 • Yazdır
1987

turkiye-den-vize-istemeyen-ulkeler-listesi-2013.jpg

Vize işi tam bir çile. Bu yüzden burnumuzun dibindeki Avrupa'yı istediğimiz vakit gönlümüzce gezemiyoruz. Aylar öncesinden plan yapmamız, tonla belge hazırlamamız, tapularımızı, banka hesaplarımızı falan ortaya dökmemiz, masraf yapmamız ve tabii sonra umutla beklememiz gerekiyor. Avrupa'yı seviyorum ama bu benim katlanacağım bir çile değil doğrusu.

Neyse ki ne zamandır "falan ülkeyle vize kalktı, falancayla kalkacak" tarzı haberleri sıkça okuyoruz, duyuyoruz. Yakın zamanlarda Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldıran Sırbistan, Ukrayna, Rusya, Ürdün, Lübnan, Suriye, Gürcistan benim ilk aklıma gelenler. Hatta yanılmıyorsam, Gürcistan'a pasaporta gerek kalmadan kimlikle dahi giriş yapabiliyorsunuz. Bunlar gerçekten güzel ve devamını beklediğimiz gelişmeler.

Öte taraftan, ne yazık ki, yüksek pasaport harçları ve yurtdışı çıkış harcı ödemeye de devam ediyoruz. Bunu da anlayabilmiş değilim.

Gelgelelim listemize... Aşağıda umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen 61 ülke ve özel idarenin güncel bir listesini bulacaksınız. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu 90 güne kadar olan ikamet süreli seyahatlerde bizden vize talep etmemektedir. Bu süre listedeki diğer bazı ülkeler için 60, 30 veya 21 gün olabilmektedir.

İşte kafanıza estiği anda, plansız programsız, çantanızı kaptığınız gibi vizesiz gidebileceğiniz ülkeler...

Türkiye Vatandaşlarına Vize Uygulamayan Ülkeler Listesi 2013

Andorra, Arjantin, Arnavutluk
Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya
Dominika
Ekvator, El Salvador
Fas, Fiji, Filipinler
Guatemala, Gürcistan
Haiti, Honduras, Hong Kong
İran
Jamaika, Japonya
Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika
Libya, Lübnan
Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius
Nikaragua
Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay
Rusya Federasyonu
St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Suriye, Svaziland
Şili
Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu
Ukrayna, Uruguay
Ürdün
Venezuella

Kaynak:
http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Bu blog yazısına oy verin:
Zafer, dış ticaret alanında çalışır. Aynı zamanda gezgonlunce.com'un da editörüdür. Kitap okumayı, yabancı dil öğrenmeyi sever.

Başarılar

Bu sohbete katılanlar

Yorumunuzu bırakın

Misafir olarak yorum gönder

0
Yorumlarınız yönetici moderasyonuna tabi tutulur.

Etkinliklerden Haberdar Olun

Etiketler

Haifa Bükreş otelleri Guzeripl şehir efsaneleri Lübnan Ulan-Ude Arles Mdina yemek salsa graffiti Kız Kalesi (Bakü) vizesiz gidilebilen ülkeler Baykal Fransa Üsküdar butik müzeler Comino Arşan İzmir Astana Buryatya Paris Prag - gezilecek yerler Gaziantep Maykop Kız Kulesi Grenzach-Wyhlen Kfar Kama Krasnodar Çerkesya Teke Köyü Cumalıkızık Sırbistan Adana lezzetleri St. Petersburg Ekaterinburg Kız Kulesi Efsanesi Bremen Brugge Ufa Altay Cumhuriyeti Tel Aviv-Yafo Adana yemekleri Bremen Mızıkacıları turizm Kutna Hora Lucca Tayland Donetsk Marsilya Kazakistan Kudüs Adana gezisi Tel Aviv Moskova Kurgan Moğolistan Mykonos Senanque Manastırı Kiev Ayasofya Sao Paulo Yunan adaları Bled balık nerede tutulur? Belgrad - gezilecek yerler Cannes Leiden Üniversitesi İstanbul Beyrut Arbat Almanya Mai Tai Lounge Bursa Belçika kukla tiyatrosu photowalk Malta Yerebatan Sarayı Oyun ve Oyuncak Müzesi Prag Basel Tataristan Isle sur la Sorgue Kemikli Kilise İstanbul gezileri röportaj Viyana Nabada nehir festivali Gozo Antep Ljubljana - gezilecek yerler film festivali Yumurtalık Saint Basil Katedrali Valletta Gorno-Altaysk Belgrad Tiberias Slovenya Rusya Paris - gezilecek yerler gurme İsviçre Yerebatan Sarnıcı Clubbing Kızıl Meydan sanat Hırvatistan Süleymaniye Camii Bangkok Zagreb Karun Hazineleri Adana - gezilecek yerler Safed sokak sanatı Qız Qalası Balat kibbutz Ömerli Ulaangom Uşak - gezilecek yerler Adigey Peter Aix-en Provence Altay Kray Roma Alaçatı Viyana - gezilecek yerler Galilee Denizi Pisa İsrail İstanbul müzeleri tren yolculuğu Amsterdam Adana vize istemeyen ülkeler Rodos Bakü Ulm Fener Ljubljana doğa gezisi Bükreş Leiden Venedik vizesiz ülkeler Masada Hollanda Giz Galasi Uçurtma Müzesi Latin gecesi Mask Müzesi Sliema Başkurdistan videowalk Brezilya Yekaterinburg Ölü Deniz Barnaul İstanbul'u keşfet Golden Mount olta balıkçılığı Koş Agaç Uşak Bruges Gaziantep - gezilecek yerler Zagreb - gezilecek yerler Darlık Barajı Leningrad Floransa vize Santorini Irkutsk Afula Çerkes İtalya lezzet avcıları Ulan Batur Neşe ve Karikatür Müzesi Bakü - gezilecek yerler Kazan
Go to top